Velkommen til Aalborg Ungebyråd 2020-2021

Stort tillykke til Det nye ungebyråd!

Adnan Huremovic, Alberte Eisenhardt, Amalie Riis Nielsen, Amalie Sofia Pajkes-Jensen, Anas Amami, Anna Elise Jensen, Art Binqe, Axel Aaes Christensen, Aya Kristine Svanholm Pedersen, Camille Lili Sloth Jones, Dicte Dietrich Nørgaard, Ellen Lindberg Lassen, Emma Nørgaard Bentsen, Esther Nielsen, Frederik Lykke Johansen, Kathrine Halkjær Klindt, Leah Rose Fischer Freeman, Lejla Huremovic, Liv Harbo Christiansen, Liva Aarup, Lærke Hjorth Rasmussen, Mads Buch Rosendal, Mathilde Sindbjerg-Larsen, Nikolai Shiraghai, Pernille Rostgaard Sørensen, Sara Aaby Tvilling Larsen, Sofia Bach Mikkelsen, Sofie Højslet Faurby og Victor Brogaard Petersen. 

Se dem alle herunder.

Ungebyrådet kan komme med forslag til ændringer i afgørende politiske beslutninger indenfor områder med relevans for børn og unge i Aalborg Kommune.

Kort sagt: Aalborg Ungebyråd vil kæmpe for at gøre en forskel! Se Aalborg Ungebyråds vedtægter her.

Her er medlemmerne som vil repræsentere dig i Aalborg Kommune, skoleåret 2020-2021

Lærke Hjorth Rasmussen

Lærke Hjorth Rasmussen

Navn: Lærke Hjorth Rasmussen Klasse: 8. klasse Skole: Frejlev Skole Jeg ville gerne stille op i...

Liva Aarup

Liva Aarup

Navn: Liva Aarup Skole: Frejlev Skole Jeg vil kæmpe for, at børn får en bedre trivsel i skolen....

Frederik Lykke Johansen

Frederik Lykke Johansen

Navn: Frederik Lykke Johansen Klasse: 7. klasse Skole: Tornhøjskole Jeg vil tage alt med til...

Lejla Huremovic

Lejla Huremovic

Navn: Lejla Huremovic Klasse: 8. klasse Skole: Herningsvejens skole Jeg vil arbejde hårdt i...

Sara Aaby Tvilling Larsen

Sara Aaby Tvilling Larsen

Navn: Sara Aaby Tvilling Larsen Klasse: 8. klasse Skole: Sønderbroskolen Vi lever efterhånden i et...

Mathilde Sindbjerg-Larsen

Mathilde Sindbjerg-Larsen

Navn: Mathilde Sindbjerg-Larsen Klasse: 7. klasse Skole: Vesterkærets skole Jeg har også et ønske...

Esther Nielsen

Esther Nielsen

Navn: Esther Nielsen Klasse: 1.G. Skole: Hasseris Gymnasium og IB Jeg går ind for mere bevægelse i...

Camille Lili Sloth Jones

Camille Lili Sloth Jones

Navn: Camille Lili Sloth Jones Klasse: 9. klasse Skole: Vejgaard Østre skole Jeg vil gerne være de...

Anna Elise Jensen

Anna Elise Jensen

Navn: Anna Elise Jensen Klasse: 7. klasse Skole: Vesterkærets skole Jeg vil gerne arbejde for, at...

Liv Harbo Christiansen

Liv Harbo Christiansen

Navn: Liv Harbo Christiansen Klasse: 2.G. Skole: Aalborghus Gymnasium Jeg vil hjælpe til at udvide...

Adnan Huremovic

Adnan Huremovic

Navn: Adnan Huremovic Klasse: 8. klasse Skole: Herningvejens skole Jeg vil prøve at bringe...

Axel Aaes Christensen

Axel Aaes Christensen

Navn: Axel Aaes Christensen Klasse: 2.G. Skole: Nørresundby Gymnasium Vi skal lige have hånd i...

Nikolai Shiraghai

Nikolai Shiraghai

Navn: Nikolai Shiraghai Klasse: 8. klasse Skole: Byplanvejens skole Min mærkesag er "Åben Skole"...

Art Binqe

Art Binqe

Navn: Art Binqe Klasse: 1.G. Skole: Aalborghus Gymnasium Jeg vil gerne arbejde med at forbedre...

Leah Rose Fischer Freeman

Leah Rose Fischer Freeman

Navn: Leah Rose Fischer Freeman Klasse: 9. klasse Skole: Mou skole Jeg stiller op i håbet om at...

Ellen Lindberg Lassen

Ellen Lindberg Lassen

Navn: Ellen Lindberg Lassen Klasse: 8. klasse Skole: Skansevejens skole I Ungebyrådet vil jeg...

Emma Nørgaard Bentsen

Emma Nørgaard Bentsen

Navn: Emma Nørgaard Bentsen Klasse: 8. klasse Skole: Mou skole Mere konkret vil jeg i Ungebyrådet...

Anas Amami

Anas Amami

Navn: Anas Amami Klasse: 7. klasse Skole: Tornhøjskolen Grunden til jeg stiller op er, fordi jeg...

Kathrine Halkjær Klindt

Kathrine Halkjær Klindt

Navn: Kathrine Halkjær Klindt Klasse: 8. klasse Skole: Stolpedalskolen Jeg har altid været...

Mads Buch Rosendal

Mads Buch Rosendal

Navn: Mads Buch Rosendal Klasse: 7. klasse Skole: Mellervangskolen Jeg vil kæmpe for renere...

Alberte Eisenhardt

Alberte Eisenhardt

Navn: Alberte Eisenhardt Klasse: 2.G. Skole: Aalborg Katedralskole Jeg vil kæmpe for os unge og...

Amalie Sofia Pajkes-Jensen

Amalie Sofia Pajkes-Jensen

Navn: Amalie Sofia Pajkes-Jensen Klasse: 2.G. Skole: Aalborg Katedralskole Jeg drømmer om en endnu...

Dicte Dietrich Nørgaard

Dicte Dietrich Nørgaard

Navn: Dicte Dietrich Nørgaard Klasse: 8. klasse Skole: Gl. Hasseris skole Forholdene er ikke så...

Sofia Bach Mikkelsen

Sofia Bach Mikkelsen

Navn: Sofia Bach Mikkelsen Klasse: 8. klasse Skole: Skansevejens skole Jeg stiller op som...

Amalie Riis Nielsen

Amalie Riis Nielsen

Navn: Amalie Riis Nielsen Klasse: 8. klasse Skole: Herningvejens skole Jeg kæmper for, at børn og...

Sofie Højslet Faurby

Sofie Højslet Faurby

Navn: Sofie Højslet Faurby Klasse: 9. klasse Skole: Nibe skole Jeg synes, at det er vigtigt, at de...

Aalborg Ungebyråd er et samarbejde mellem UngAalborg og Aalborg Byråd, hvor 29 demokratisk valgte unge kan få indflydelse samt interagere og samarbejde med byrådet.

I strategien for et Aalborg Ungebyråd satser UngAalborg og Aalborg Byråd på et tættere samarbejde, der skal få Aalborg Ungebyråd til at være en stærk spiller i den ungdomspolitiske arena.

Aalborg Ungebyråd faciliteres af UngAalborg i samarbejde med Aalborg Kommune og Aalborg Byråd.